Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu |
W VIII edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.
Dobro wspólne to warunki, tworzone przez społeczność, umożliwiające pełny rozwój jej członków. „Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, z dobra wspólnego korzystamy razem i wszyscy czerpiemy lub przynajmniej mamy możliwość czerpania z niego korzyści. (...) Po drugie, za dobro wspólne jesteśmy współodpowiedzialni. I to od początku do końca. Najpierw trzeba je przecież zbudować lub wypracować. Dobro wspólne nie jest bowiem dane raz na zawsze i nie jest odporne na zniszczenie. Wręcz przeciwnie. To sprawa niezwykle delikatna i wrażliwa".1
W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:
Organizacje oraz grupy nieformalne, które poszukują inspiracji do działania, mogą skorzystać z doświadczeń innych. Program „Działaj Lokalnie” to już ponad 5.340 zrealizowanych projektów oraz ponad 23 miliony złotych przekazane w postaci grantów. Wszystkie dotychczas dofinansowane inicjatywy opisane są na stronie www.dzialajlokalnie.pl w zakładce pod nazwą „Baza projektów”. Część z nich to uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej polskiej gminie, dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z dobrymi praktykami Programu.
Program adresowany jest do:
Do konkursu można składać nieograniczoną liczbę wniosków (zarówno przez wnioskodawców2, jak i realizatorów3), jednak jeden realizator będzie mógł dostać dofinansowanie na realizację najwyżej jednego projektu.
W konkursie mogą wziąć udział te organizacje i instytucje oraz grupy, które:
Z otrzymanego grantu można finansować koszty służące osiągnięciu zakładanych we wniosku celów, między innymi:
Z otrzymanego grantu nie można finansować:
W ramach Inicjatywy „Działaj Lokalnie” nie można także finansować zakupu środków trwałych.
Koszty będą uznane za kwalifikowane tylko wtedy, gdy:
Ośrodek „Działaj Lokalnie” dokona oceny formalnej w oparciu o następujące kryteria:
Wnioski, które spełnią wszystkie powyższe wymagania formalne, zostaną przekazane do oceny merytorycznej Lokalnej Komisji Grantowej powołanej przy ODL. W skład Komisji wchodzą lokalne autorytety i eksperci.
Komisja wybierze te projekty, które w najwyższym stopniu spełnią następujące kryteria:
Przy ocenie nadesłanych aplikacji Lokalna Komisja Grantowa zwracać będzie także uwagę na doświadczenie organizacji w aplikowaniu o zewnętrzne źródła finansowania, preferując organizacje rozpoczynające naukę pozyskiwania takich środków.
Jednostka samorządu terytorialnego (JST) może przekazać Ośrodkowi Działaj Lokalnie środki na granty w ramach Programu „Działaj Lokalnie” na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która przewiduje możliwość przekazywania przez JST dotacji, ale wyłącznie podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Jeżeli więc w konkursie rekomendowany do przyznania grantu będzie projekt, którego wnioskodawcą będzie JST lub inna instytucja publiczna występująca z wnioskiem w imieniu grupy nieformalnej, to grant na jego realizację nie może być finansowany ze środków JST. Może być on sfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie”, a środki JST mogą zostać wykorzystane na granty dla innych podmiotów spoza sektora finansów publicznych. W sytuacji, w której jedynymi projektami (lub jedynym projektem) rekomendowanymi do sfinansowania są projekty JST lub innych podmiotów publicznych użyczających patronatu grupie nieformalnej:
lub
Łączna pula przeznaczona na granty w 2013 roku wynosi: 55.000 zł, przy czym pula środków na wsparcie projektów, które będą miały być realizowane w miejscowościach powyżej ok. 20 tysięcy mieszkańców (dotyczy projektów realizowanych na terenie gminy miasta Dębica i na rzecz jej mieszkańców) może wynieść max. 5.000 zł - do tej puli nie są wliczane projekty składane przez organizacje z gminy miasta Dębica, a realizowane w społecznościach wiejskich.
Przyznane dotacje są przekazywane na konto bankowe organizacji lub instytucji po podpisaniu umowy. Przed podpisaniem umowy wnioskodawcy, którzy otrzymali pozytywną rekomendację Lokalnych Komisji Grantowych będą zobowiązani do przedstawienia do wglądu dokumentu potwierdzającego posiadanie osobowości prawnej lub stosownego pełnomocnictwa od organu, któremu podlega, do samodzielnego zaciągania zobowiązań oraz prowadzenia działań zaplanowanych w ramach projektu.
W przypadku, gdy projekt realizowany będzie przez grupę nieformalną, ma ona obowiązek podpisania umowy o współpracy z instytucją lub organizacją, która w jej imieniu złożyła wniosek do konkursu. Umowa taka powinna obejmować m.in. zasady współpracy i regulować kwestie własności ew. majątku grupy nieformalnej powstałego w skutek realizacji projektu.
Wnioski należy składać:
|
Dodatkowe informacje na temat konkursu realizowanego w ramach „Działaj Lokalnie VIII” można uzyskać:
Do wniosku nie należy dołączać żadnych załączników.
W przypadku pozytywnej rekomendacji Lokalnej Komisji Grantowej, wnioskodawcy (z wyjątkiem Inicjatyw DL) będą zobowiązani przed podpisaniem umowy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie, do przedstawienia do wglądu dokumentu potwierdzającego posiadanie osobowości prawnej lub stosownego pełnomocnictwa od organu, któremu podlega, do samodzielnego zaciągania zobowiązań oraz prowadzenia działań zaplanowanych w ramach projektu.
Przypisy:
1 - Fragment publikacji "Działaj Lokalnie wokół dobra wspólnego".
2 - Organizacja lub instytucja posiadająca osobowość prawną, aplikująca w imieniu grupy nieformalnej, lub w imieniu własnym.
3 - Grupa nieformalna, nieposiadająca osobowości prawnej, która będzie realizować projekt.
4 - Środków pozyskanych w ramach innych programów PAFW (których pełna lista znajduje się na www.pafw.pl) nie można wykazywać jako wymaganego wkładu własnego do Programu „Działaj Lokalnie”. Wymaganie pozyskania wkładu finansowego nie dotyczy Inicjatywy DL.
5 - nie dotyczy Inicjatywy DL.