Z CYKLU „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU” - FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A. - XIII FESTYN DĘBICA-DĘBICY

17-06-2009
O atrakcjach podczas XIII festynu poinformował Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica...
Poprzednia edycja festynu - na scenie zespół Kombi
Coroczną atrakcją festynu na zakończenie są oczywiście sztuczne ognie, których...

Koncert De Mono oraz akcja charytatywna połączona z konkursem „Dębica wczoraj i dziś”, a także przegląd dla młodych zespołów z Podkarpacia - to najważniejsze elementy Festynu Dębica-Dębicy 2009.

W ostatni wakacyjny weekend, w sobotę 29 sierpnia 2009 roku Firma Oponiarska Dębica S.A. oraz Goodyear Dunlop Tires Polska zapraszają na XIII Festyn Dębica-Dębicy. Impreza, która jest już w Dębicy tradycyjnym zwieńczeniem wakacji, będzie miała w tym roku wyjątkowy charakter, ponieważ przypada w rocznicę 70-lecia powstania Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Stąd obok atrakcji muzycznych, którą w tym roku będzie m.in. zespół De Mono, organizatorzy chcą także zaangażować dębiczan oraz mieszkańców Podkarpacia w odtworzenie historii Firmy Oponiarskiej i jej roli w życiu miasta, a także ukazanie zmian, jakie nastąpiły przez lata w dębickim krajobrazie.

Już 18 czerwca ogłoszony zostanie konkurs na najciekawsze archiwalne zdjęcia Dębicy i fabryki opon, które znajdują się w rodzinnych archiwach dębiczan. Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane, a każdy zgłaszający je będzie mieć szansę wygrać atrakcyjną nagrodę.

Równolegle z konkursem, pod patronatem Związku Polskich Artystów Fotografików będą odbywały się warsztaty fotograficzne dla niepełnosprawnych oraz dzieci pokrzywdzonych przez los. Zostaną one przygotowane we współpracy z wykładowcami i pedagogami fotografii z regionu podkarpackiego. Fotografowie poprowadzą warsztaty, na których dzieci będą uczyć się m.in. historii i podstaw fotografii oraz obsługi aparatu. Następnie będą one robić własne zdjęcia w plenerze, dokumentujące Dębicę ich oczami, a w szczególności miejsca znane ze starych fotografii, które w ramach konkursu zostaną przekazane przez Dębiczan. Wybrane zdjęcia - historyczne oraz wykonane w ramach zajęć, zostaną wystawione w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

W warsztatach weźmie udział ok. 20 osób z 3 dębickich organizacji pomagających osobom potrzebującym:

 

  • Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”,
  • Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym z mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • Integracyjnego Koła Młodzieży Niepełnosprawnej „I CAN”,
  • Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej „Nazaret”.


Warsztaty fotograficzne będą dla ich uczestników nie tylko urozmaiceniem wakacyjnego wypoczynku, ale także ważnym elementem terapii zajęciowej.

„Zajęcia fotograficzne rozszerzają umiejętność ekspresji plastycznej naszych podopiecznych i dają im radość z dokumentowania codziennego życia, ważnych wydarzeń i efektów działań plenerowych. Takie traktowanie terapii pozwala na rozwijanie potencjalnych możliwości osób niepełnosprawnych, uwzględnia poziom ich sprawności i zainteresowania. Stymuluje ich rozwój i koryguje jego nieprawidłowości” - powiedział Paweł Morawczyński, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia „Radość”, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębicy.

Akcja „Dębica wczoraj i dziś” to nie wszystkie atrakcje, jakie szykowane są na Festyn. Podczas Dębica-Dębicy 2009 wystąpią także najlepsze zespoły - laureaci konkursu dla młodych kapel z Podkarpacia, wybranych przez profesjonalne jury, w którego skład wchodzą dziennikarze muzyczni: Leszek Gnoiński i Tomasz Buszewski oraz Tomasz Radziszewski, profesjonalny muzyk - gitarzysta krakowskiego zespołu Świetliki.

Konkurs skierowany jest do wszystkich niezawodowych zespołów z Podkarpacia i będzie przebiegał dwuetapowo. Najpierw jury przesłucha nagrania zgłoszonych kapel, a następnie wybrane zespoły będą rywalizowały na żywo na specjalnym koncercie, który 20 sierpnia odbędzie się w Dębicy. Dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne, ale najważniejszą nagrodą będzie możliwość zaprezentowania się dębickiej publiczności podczas Festynu, na którym organizatorzy spodziewają się wielu tysięcy gości nie tylko z Dębicy. Wszystkie informacje, dotyczące konkursu dostępne będą od 18 czerwca na dębickiej stronie kulturalnej http://miastomaglos.9o.pl/.

Podczas Festynu zaprezentują się również lokalne zespoły młodzieżowe i dziecięce. Bardzo wiele atrakcji czeka na najmłodszych. Na scenie ustawionej na boisku KS Wisłoka nie zabraknie też wesołego miasteczka, konkursów i wielu innych rozrywek, dla młodszych i starszych gości. Podobnie jak w latach ubiegłych, tuż przy scenie powstanie specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych, a wieczorem niebo rozświetli pokaz sztucznych ogni.

„Ponieważ w tym roku przypada wyjątkowa rocznica 70-lecia powstania Firmy Oponiarskiej chcemy, aby XIII Festyn Dębica-Dębicy był wyjątkowy. Razem z mieszkańcami pokażemy, jak nasze miasto zmieniło się i rozwinęło przez lata. Cieszę się, że przy okazji będziemy mieli okazję dzięki warsztatom fotograficznym wprowadzić odrobinę radości i umożliwić poznanie nowych obszarów osobom niepełnosprawnym i pokrzywdzonym przez los. Szczególnie cieszę się, że naszym partnerem podczas Festynu kolejny raz będzie Goodyear, inwestor strategiczny Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., dzięki któremu fabryka zawdzięcza swój rozwój i modernizację, stając się wizytówką nie tylko miasta Dębica, ale całego Podkarpacia” - powiedział Jacek Pryczek, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. oraz Goodyear Dunlop Tires Polska.

Źródło: www.debica.com.pl

 

 

 

statystyka