Z CYKLU „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU” - FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A. - POMOC DZIĘKI DĘBICY

29-02-2012

Dzięki Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. uczniowie wszystkich szkół średnich w Dębicy będą mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy medycznej. Przekazane na przełomie roku środki finansowe na nowe zestawy fantomów sprawią, że zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Dębicy i okolic.

„Każdego roku w wypadkach drogowych w Polsce ginie około 6 tysięcy osób. Aż 30 proc. rannych biorących udział w wypadkach umiera dlatego, że nie udzielono im na czas pomocy. Wiele z nich przeżyłoby, gdyby mogli liczyć na odpowiednią pomoc przed przybyciem służb ratunkowych. Jeszcze przed przewiezieniem do szpitala umiera sześć osób z dziesięciu statystycznych śmiertelnych ofiar wypadku. To skutek zatrzymania akcji serca, zadławienia, czy wychłodzenia. Wiele z tych osób udałoby się uratować, gdyby bezpośrednio po zdarzeniu udzielono im pomocy medycznej. Dlatego, w ramach programu Bezpieczna Dębica, przekazaliśmy szkołom średnim w Dębicy specjalistyczny sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy medycznej, aby za kilka lat większość młodych mieszkańców Dębicy i okolic potrafiła jej udzielić” - powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor ds. Komunikacji Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Średni czas dojazdu pogotowia ratunkowego do miejsca wypadku sięga 30-40 minut. Tymczasem decydujące dla życia wielu ofiar są pierwsze minuty po wypadku. Jeśli ustaje akcja serca, niepodjęcie jej na nowo w ciągu 4-5 minut oznacza nieodwracalne niedotlenienie mózgu i śmierć. Zatem, życie ofiar znajduje się w rękach osób znajdujących się na miejscu wypadku.

Pomoc Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. ograniczy tą niechlubną statystykę chociaż w części. Fantomy otrzymane przez szkoły średnie w Dębicy to trzy modele - manekiny osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Każdy zestaw umożliwia realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób, we wszystkich grupach wiekowych. Manekiny zawarte w zestawie dobrano tak, aby ukazać różnice w budowie anatomicznej osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia, a także umożliwić przedstawienie różnic w resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób w różnym wieku.

Przekazane szkołom fantomy to nowoczesne urządzenia, które w realistyczny sposób naśladują reakcje ludzkiego organizmu:

 

  • naturalnie blokują drogi oddechowe, a więc do ich udrożnienia konieczne jest odpowiednie odchylenie głowy,
  • posiadają realistyczne rysy twarzy oraz ruchome żuchwy,
  • klatka piersiowa unosi się podczas sztucznego oddychania,
  • posiadają realistyczne wskaźniki na żebrach oraz mostku, które umożliwiają zlokalizowanie miejsca prawidłowego przyłożenia dłoni do ucisku,
  • dźwiękowo potwierdzają prawidłowo wykonywane uciski,
  • umożliwiają realistyczne odczucie ucisku klatki piersiowej,
  • manekin niemowlaka posiada unikalną funkcję nauki usuwania ciała obcego blokującego drogi oddechowe.

 

Manekiny ufundowane przez Firmę Oponiarską Dębica S.A. trafiły do uczniów następujących dębickich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły, II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego, Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Mikołaja Kopernika.

 

Oprócz manekinów szkoły otrzymały dodatkowo maseczki do ćwiczeń na fantomach oraz apteczki z kordury, tj. materiału wodoodpornego, trwałego na ścieranie, z wyposażeniem.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Firmie Oponiarskiej Dębica S.A. za sfinansowanie fantomów, które są niezbędne do nauki udzielania pierwszej pomocy medycznej. Jestem przekonana, że część z naszych uczniów stanie w przyszłości wobec konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy drugiemu człowiekowi. Dlatego naszym celem jest, aby każdy nasz uczeń, który skończy szkołę średnią, potrafił udzielić pomocy w każdej chwili i w każdych warunkach” - powiedziała Joanna Dymitrowska, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.

Firma Oponiarska Dębica S.A. od lat jest zaangażowana we wspieranie działań o charakterze społecznym i edukacyjnym. Wśród organizacji, które otrzymały pomoc są m.in. Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy, Dom Dziecka „Hanka”, Dębickie Hospicjum Domowe, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Promyki Nadziei”, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość”, podkarpacki oddział Polskiego Związku Niewidomych, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy. Na wsparcie Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. mogą też liczyć służby niosące pomoc, tj. straż pożarna, policja i pogotowie ratunkowe. Wsparcie obejmuje również zdolną młodzież poprzez stypendia, a także programy o charakterze edukacyjnym, takie jak nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej.

 

Źródło: www.debica.com.pl

statystyka