Z CYKLU - „WYDARZENIE DZIAŁAJ LOKALNIE IX” - W WOLI ŻYRAKOWSKIEJ PODSUMOWANO REALIZACJĘ PROJEKTU „Z TRADYCJĄ W NOWOCZESNOŚĆ”

30-09-2016

Stowarzyszenie Razem w Przyszłość z Woli Żyrakowskiej zakończyło realizację projektu „Z tradycją w nowoczesność”. Projekt był realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie IX”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - oraz lokalnych partnerów gminę Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmę TIKKURILA POLSKA S.A. - w ramach projektu zrealizowano wiele działań, które swym zasięgiem objęły mieszkańców wsi, członków OSP z Woli Żyrakowskiej, a także mieszkańców gminy Żyraków.

„Zadania realizowane były od początku lipca do końca października 2016 roku. Głównym celem naszego projektu było łączenie tradycji z nowoczesnością. Na początku lipca młodzież działająca w OSP gromadziła przepisy swoich babć i mam. Zebrane przepisy zostały przeanalizowane i wspólnie zdecydowano, które znajdą się w broszurze z najlepszymi recepturami na tradycyjne potrawy z naszego regionu. Wydrukowane przepisy były rozdawane podczas Gminnych Dożynek. Tam też przedstawiciele stowarzyszenia serwowali przepyszne tradycyjne potrawy” - komentuje Aneta Niedzielska Prezes Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość”.

Zadaniem, które cieszyło się z dużym zainteresowaniem był multimedialny kurs carvingu, którego celem było zgłębienie tajników zdobienia potraw. Oprócz bezpośredniego instruktażu był także pokaz multimedialny, na podstawie którego, uczestniczki kursu z dużym zaangażowaniem wykonywały piękne dekoracje z warzyw i owoców.

„Zgłębianie wiedzy związanej z tradycjami polskiej wsi przyświecało realizacji całego projektu. Wstępem do dalszych działań było zorganizowanie wycieczki dla 50 osób do Skansenu w Kolbuszowej. Wzbogaceni o wiedzę zdobytą podczas wycieczki członkowie stowarzyszenia, druhowie strażacy i mieszkańcy przeszukali zakamarki strychów i składzików i przygotowali wspaniałą wystawę starych przedmiotów związanych z gospodarstwem wiejskim” - dodaje Aneta Niedzielska. która podkreśliła jak ważną rolę w całym projekcie odegrała organizowana wystawa - „Podczas otwarcia wystawy, etnograf Jolanta Dragan, wygłosiła dla słuchaczy interesujący wykład na temat obrzędów związanych z chlebem, a po części oficjalnej odbyła się konsumpcja przepysznych potraw z grilla. Kiełbaski, szaszłyki, kurczaki przygotowane przez nasze gospodynie, a grillowane przez druhów z OSP ucieszyły podniebienia największych smakoszów. Dużą popularnością cieszyły się ziemniaczki z ogniska z masełkiem i twarożkiem. Biesiadnikom towarzyszyła kapela ludowa Solidarny Senior. Można było wspólnie pośpiewać. Każdy otrzymał specjalnie przygotowany na tą okazję śpiewnik”.

Udział w projekcie dał uczestnikom możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, przypomnienia tradycji, posmakowania potraw związanych z naszym regionem, podtrzymania tradycji wicia wieńca i nabycia umiejętności zdobienia potraw. Wspólne spotkania pozwoliły uczestnikom wymieniać doświadczenia, dzielić się refleksjami i spostrzeżeniami. Czas, który został poświęcony na realizację projektu przyniósł wiele pozytywnych skutków i zachęcił do podejmowania nowych wyzwań.Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu
i lokalnymi partnerami: gminą Dębica, Pilzno, Żyraków i firmą TIKKURILA POLSKA S.A.


  

statystyka