Z CYKLU - „WYDARZENIE DZIAŁAJ LOKALNIE VII” - DZIEŃ PIEROGA W WOLI BRZOSTECKIEJ

27-01-2011

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Brzosteckiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Dorośli Dzieciom w Nawsiu Brzosteckim zorganizowało kulinarną degustację dla smakoszy tradycyjnych domowych potraw w postaci „Dnia Pieroga”.

Wydarzenie to miało miejsce w Domu Ludowym w Woli Brzosteckiej w niedzielę 16 stycznia 2011 roku. W trakcie trwania „Dnia Pieroga” oprócz degustacji kilku rodzajów pierogów, przygotowanych przez lokalne gospodynie, można było także spróbować swoich sił w lepieniu tego regionalnego przysmaku. Degustacja pierogów połączona została z prezentacją starych przedmiotów i sprzętu gospodarstwa domowego, które kiedyś używały nasze babcie i dziadkowie, m.in.: maselnice, kołowrotki, żelazka, tarki do prania, lampy naftowe, drewniane misy i korytka do wyrobu chleba, naczynia kamionkowe i wiele innych. Natomiast na zewnątrz gospodarze przypominali i prezentowali najmłodszemu pokoleniu jak młóci się cepami.

Uczta pierogowa i wystawa zgromadzonych przedmiotów zachęciła rodziny do wspólnych poszukiwań, a tym samym do powspominania dawnych czasów w rozmowie z dziećmi i wnukami.

Impreza została zorganizowana w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”, który miał na celu zwrócić uwagę na kwestię pielęgnacji tradycji dla jej zachowania dla przyszłych pokoleń. Projekt zorganizowany został w ramach przyznanego grantu, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz Gminą Dębica.

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz Gminą Dębica

statystyka