WSPIERAMY LOKALNE INICJATYWY - GIVING CIRCLE - NOWA FORMA DOBROCZYNNOŚCI PO RAZ PIERWSZY W DĘBICY

16-12-2016

Dwa projekty społeczne realizowane przez Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej z Żyrakowa oraz grupę nieformalną Razem dla Nagawczyny, zostały wsparte w ramach nowej formy dobroczynności o nazwie „Giving Circle”, która odbyła się po raz pierwszy w Dębicy. Dzięki darczyńcom, którzy dostrzegli sens i ich potrzebę, w 2017 roku rozpocznie się ich realizacja.

Giving Circle jest innowacyjną formą filantropii uczestniczącej. To wyjątkowe spotkanie przedstawicieli biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, podczas którego darczyńcy mają możliwość wsparcia wybranych przez siebie projektów społecznych, ich zdaniem najbardziej wartościowych - „Giving Circle nie ma na razie polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. Ta forma filantropii jest bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia organizowane są średnio raz w miesiącu. Pierwsze spotkania poza USA i Wielka Brytanią odbyły się w Czechach, Rumunii, Turcji, na Węgrzech i trzy razy w Polsce w tym, jedno w Dębicy” - mówi obecny na spotkaniu Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która jako pierwsza w Warszawie zorganizowała takie spotkanie 19 maja 2016 roku.

W czasie spotkania obie strony w sposób interakcyjny, mają czas i możliwość bliższego poznania się, nawiązania relacji, znalezienia sojuszników, poczucia ich misji i wartości. Tak również było w Dębicy, gdzie obecni na spotkaniu wsparli dwa projekty „Marzenie Eli” oraz „Razem dla Seniorów”, dotując każdy z nich, wg własnych możliwości i swego rodzaju poczucia odpowiedzialności - „Każdy z tych projektów angażuje społeczników i pokazuje, że warto działać w tych obszarach, które po połączeniu zaangażowania wolontariuszy i ich energii, środków finansowych oraz różnych zasobów, dają niesamowity efekt w postaci konkretnego działania na rzecz konkretnej grupy czy też osoby, której ta pomoc się należy. Jako Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, którego celem jest szeroko rozumiane wspieranie aktywności naszych mieszkańców, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że takie spotkanie powinno się u nas odbyć - i jak pokazali uczestnicy, warto było je zorganizować” - komentuje Zbigniew Nosal - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu - które było organizatorem tego wydarzenia w Dębicy.

Owoce projektów, które zostały wsparte przez obecnych na spotkaniu darczyńców, będą widoczne w przestrzeni publicznej już w 2017 roku - zapraszamy do śledzenia stron internetowych oraz profili społecznościowych Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej z Żyrakowa oraz grupy nieformalnej „Razem dla Nagawczyny”, na których będą prezentowane relacje z każdego z nich.

Realizacja spotkania w ramach modelu „Giving Circle” możliwa była dzięki Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, która jest jedynym w Polsce partnerem The Funding Network - brytyjskiego inicjatora modelu „Giving Circle”. Więcej na ten temat odnaleźć można na stronie internetowej: http://www.givingcircle.pl

statystyka